+A A-

GÖZ PROBLEMLERİ okul döneminde daha çok ortaya çıkıyor.

Çocuğunuz TV’yi yakından mı izlemek istiyor? Tahtayı iyi görememekten mi yakınıyor? Satır atlayarak, kelimeleri eliyle takip ederek mi okuyor? Bu belirtiler varsa, Medicana Sivas Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zeynep Büyükbaş’a kulak vermenizde fayda var.


Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zeynep Büyükbaş çocukluk çağı, önleyici ve koruyucu göz sağlığı muayenesinin en önemli dönemlerinden olduğunu belirtiyor: “Bu dönemdeki görme kayıpları, uzun bir hayatın görme hissi olmadan yaşanmasına yol açabileceğinden, kişi ve toplum açısından önemli maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Çocukluk çağı, görme kayıplarının azaltılabilmesi konunun daha da önemini arttırmaktadır.”

5 yaşına kadar yapılmalı

Op. Dr. Zeynep Büyükbaş, epidemiolojik araştırmalar ile her yıl yaklaşık 2-3 bin çocuğun önemli görme kaybına neden olan bir hastalığa yakalandığı ifade ederek, “Amerika Pediatrik Oftalmoloji Birliği ile Amerika

Oftalmotoloji Akademisi, çocukta görme sisteminin sağlığı, görme keskinliği muayenesi en geç 5 yaşına kadar yapılmasını önermektedir” diyor.

Okul başarısızlığı gözden olabilir

Op. Dr. Zeynep Büyükbaş, göz muayenelerini çocuk okula başlamadan önce gerçekleştirmek, görmeyle ilgili bir sorunun çocuğun okula adaptasyonunu etkilemesine mani olmak açısından önemli olduğunu söyleyip, şöyle devam ediyor: “Okul başarısı düşük ve okula uyumsuz çocuk olarak düşündüğümüz çocuklarda, görme problemi mutlak akılda tutulmalıdır. Bu ve benzeri sebeplerle okul çağında göz muayenelerinin sağlam olduğu düşünülen çocuklarda en az 2 yıl da bir yapılmalıdır. Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi halinde çocukların okul uyumu, öğrenme yetisi ve kişiliğini olumsuz yönde etkilenmesi söz konusudur.”

Oluşturma: 03.09.2019 12:00
Son Güncelleme: 03.09.2019 09:34
Zeynep Büyükbaş
;