+A A-

Çanta ağırlığı beden ağılığının yüzde 15’ ini geçmemeli

Medicana Sivas Hastanesi doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Sefa Aktı, çocukların çantalarının ağırlığı vücut ağırlığının yüzde 10 ile 15’lik kısmını geçmemesi gerektiğini söyledi.


Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Sefa Aktı uygun çanta kullanımı olmaz ise küçük yaşlardaki çocukların omurga gelişiminin bozuk olarak etkilendiğini ve omurgada eğrilik gibi durumlarla karşılaşıldığını belirterek ’’ ortalama ilkokul çağındaki çocuklar için 3-5 kilo, daha büyük ortaokul çağındaki çocuklar için 5-6 kiloyu geçmemesi gerekir. Yine de kişiden kişiye fark edeceği için kişinin ağırlığının yüzde 10 – 15’ini geçmemeli. Uygun çanta kullanımı olmaz ise o yaşlardaki çocukların omurga gelişimi bozuk olarak etkilenir. Omurgada eğrilik gibi durumlarla karşılaşılır. Sırtta kamburluk dediğimiz durum olabilir. Çocukların gelişim çağında çocukların omurga gelişime çağında uygun çanta seçimi omurga gelişimi için çok önemli ‘’dedi.

Çantaya konan eşyalarda simetrik bir biçimde konması gerektiğini belirten Aktı,’’ Eşyalar çantanın bir kısmında toplanmamalıdır. Ayrıca askı ne sıkı olmalı nede çok geniş olmalı. Çantanın alt hizasının ortalama belin bitiminden 10- 15 cm yukarısında bırakılmalıdır. Genellikle ülkemizde çocuklarda omurga eğriliklerinin görülme sıklığı yüzde 1 , yüzde1 buçuk sıklığı civarındadır. Verilen rakamlar omurga eğriliği için oldukça sık bir orandır’’ dedi.

Askıların Rahatlığı Çok Önemli

Çocukların çantalarını sırtlarına astıkları zaman askıların rahat olmasının çok önemli olduğunu ifade eden Uzman Sefa Aktı, “ Eğer ince askılık kullanırsak omuz altındaki damarlara ve sinirlere baskı yaparak çocuğun elinde kolunda uyuşmalara sebep olabilir. O yüzden askıları geniş ve yastığı olan askılar tercih edilmelidir. Ayrıca çocuklarda okul çantaları alırken dikkat edilecek önemli nokta çantanın bel bölgesinin ayrıca kalın pet yastığı olması lazım. Bu pet yastığı sayesinde çantanın içindeki kitaplar, cetvel gibi sivri cisimler çocuğun sırtına batarak rahatsız etmez. Rahatsız etmeyince de düz

Son Güncelleme: 04.11.2017 Medicana